utorok 24. apríla 2012

Workshop, Hrmavica a autori

Už dvaja autori poslali do Jupitera poviedky s tým, že si neprajú, aby sa rozoberali vo workshope alebo v Hrmavici. Takto to ale fungovať nebude. Nie je to dobré pre časopis, pre čitateľov a v konečnom dôsledku ani pre autorov. Možno si teraz pletiem na časopis bič, ale ak nám text pošlete, musíte počítať, že sa tam ocitne. Lebo...

Lebo musíte zniesť aj riziko. Nemôžete sa pripútať k poviedkam. Musíte byť sebakritickí, nenachať sa učičíkať malými úspechmi. Všetci veľkí autori, od Stephena Kinga po Alexandru Pavelkovú, svoju porciu poriadnej kritiky dostali. A neverím, že za ňu nie sú vďační.Lebo len poriadny redaktor vás posunie dopredu. Jeden z najplyvnejších redaktorov histórie sci-fi John W. Campbell objabil Heinleina a Asimova, no prečítajte si ich pamäti, ak máte pocit, že tí to museli mať ľahké. Vracal im diela, navrhoval celé zmeny obsahu, prepisoval (odmietol vraj poviedku od vtedy neznámej Agathy Christie). Všetci títo hviezdni SF autori mu boli do smrti vďační.

Na Slovensku to pri zrode modernej SF vyzeralo podobne. Veľmi dobre si pamätám pocit, keď som prišiel prvý krát v roku 19977 do Revúcej na literárny seminár Slovenského syndikátu autorov fantastiky pre autorov, ktorí poslali poviedky do Ceny Gustáva Reussa. Nejaký Krutohlav (zborník finálových a ďalších zaujímavých poviedok z tejto súťaže, dlhé roky zostavavaný Ondrejom Hercom) som už prečítaný mal, a tak som s úžasom sledoval, ako ľudia ako Pavelková (neskoršia jediná slovenská absolútna víťazka Ceny Karla Čapka - a jediná autorka, ktorej sa to podarilo s fantasy poviedkou), Jozef Girovský (neskorší víťaz Bagalovej Poviedky), Michal Hvorecký a ďalší dostávajú “naložené” porotcami súťaže. Workshopy Fantázie v tejto tradícii pokračovali a aj z nich vzišli zaujímaví autori a ich diela.

Lebo “ohýbaj ma mamko, dokiaľ som ja Janko”

Všetkých redaktorov z workshopu aj Homovlada z Hrmavice mnohí určite poznáte z našich live workshopov na Istrocone. Fakt sa chcete báť toho, čo vám o poviedke napíšeme? Fakt nie ste zvedaví, ako by sa dala zlepšiť, upraviť, zatraktívniť? Čo našim redaktorom vadí, že sme ju neuverejnili alebo uverejnili vo workshope?
Vyjadrujú sa podľa vás tvrdo? Tak na to som špeciálne zvedavý. Napíšte mi, čo sa vám na Hrmavici či workshope zdalo tvrdé, neobjektívne či nefér. Nájdete ich v Jupiteri.