piatok 31. januára 2014

Klenoty webseriálov 2 – SanctuaryKým v prednáške na Animeshow pod týmto názvom pripravujem predstaviť webseriály spôsobom „od dobrých k najlepšiemu“, tu ich preberám chronologicky. V rovnakom roku, ako vznikla The Guild, sa na internete objavili aj prvé epizódy seriálu Sanctuary. Ten je v mnohom výnimočný, no najdôležitejšie prvenstvo je na tú dobu unikátna voľba Sci-Fi Channelu preniesť webseriál v roku 2008 na strieborné  plátno.
Ďalšou v tej dobe neobvyklou vlastnosťou seriálu bolo obsadenie áčkových televíznych hercov.  Známi boli predovšetkým fanúšikom Stargate – dušou projektu je Amanda Tapping (Samantha Carter v SG-1 a v Atlantis), v hlavných úlohách si zahrali aj Ryan Robbins (SG: A, Batllestar Galactica, Caprica, neskôr Falling Skies a The Killing), Christopher Heyerdahl (v SG-1 sa len mihol, no dôležitejšie úlohy hral v SG:A, Caprice, trilógii Twillight a piatej sezóne True Blood) a Emilie Ullerup (BSG, Blood Tides a webseriál Riese, o ktorom budeme hovoriť neskôr).
Obsahovo sa Sanctuary pohybuje vo vtedy televíziou neprebádanom území temnej fantasy s prvkami sci-fi a hororu. Titulná útočisko (Sanctuary) je miestom, kam jeho správcovia na čele s doktorkou Helen Magnusovou (Amanda), hromadia príšerky -  nepodarky evolúcie. Seriál ponúka veľa napätia, odľahčenej krvi a je fakt zábavný.
Seriál bol prelomový aj v technickom spracovaní. Ako prvý webseriál bol nakrútený pred zeleným plátnom, pričom scenérie boli vytvorené počítačovou CGI animáciou. Taktiež ponúkal vtedy možno najdlhšie epizódy na internete (15 – 20 minút). Po prevzatí Sci-Fi Channelom ho ako prvý v americkej televízii celý natočili RED kamerou (pri nej sa signál prenáša priamo na hard disc, kde sa za behu robí postprodukcia) a v rozlíšení väčšom ako 4K Ultra HD (konkrétne 4096 x  2304).
Seriál mal jednoznačný úspech. Pôvodných osem epizód weberiálu si iba na jeho stránke pozrelo 4 milióny divákov. Produkčný team sa ich snažil poplatkom primäť k návratnosti nemalých nákladov, no diely boli veľmi skoro vidieť aj na youtube a ešte menej oficiálnych platformách. Diváci boli evidentne spokojný, pretože premiérový dvojdiel (zložený viac – menej z prvých štyroch webizód) dosiahol sledovanosť 2.7 milióna, čo bolo aj na Sci-Fi Channel dosť – stanica nedosiahla taký výsledok od premiéry Eureky v roku 2006. Sanctuary vysielala štyri sezóny do decembra 2011.
Ani títo tvorci však na webseriály nezanevreli. Amanda spolu s Williamom Shattnerom už v roku 2011 pripravovali animovaný webseriál  "The Zenoids" podľa scenára Allana Dean Fostera. Bohužiaľ, okrem niekoľkých úvodných zneliek sa nič von nedostalo. Verím však, že si herci napriek svojim povinostiam (Amanda hrá v Supernatural) nájdu na tento zaujímavý project čas.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára