piatok 17. januára 2014

Rogerland 1/2014

Možno niektorí poznáte moju “putovnú” rubriku Rogerland. Pár rokov vychádzala vo Fantázii, až do jej konca. Následne ju dva roky uverejňoval Jupiter. Tento blog sa teda stáva jej tretím domovom, hlavne kvôli aktuálnosti. Každý mesiac by som vám tu teda chcel prinášať odkazy na zaujímavé stránky, články, rozhovory a recenzie vo svete aj u nás.

* Jeden z najzábavnejších článkov, ktorý som v poslednom čase čítal, bola recenzia (zbierky troch westernových splatterov Juraja Červenáka “Chřestýš Callahan”. Recenzia vyšla na serveri metalopolis.net a podľa toho aj vyzerá. Odkazy na spriaznené albumy, jadrný slovník ci vyjadrenia ako “toto sú literárni DYING FETUS, DEICIDE a VADER v jednom balení - to nájdete len v akýchto recenziách. Server ju uverejnil v rubrike Downtown, kde nájdete hlavne recenzie a články týkajúce sa filmov, seriálov a kníh.

* Hneď od začiatku roka je rušno na fandom.sk. Vyhlásili prvé tohtoročné kolo súťaže mikropoviedok Ohnivé pero, zrecenzovali debutový román Lívie Hlavačkovej a boli sa pozrieť na výstave Svet Julesa Verna. Do včera ste mohli hlasovať za Fantastickú osobnosť roka, výsledky budú 20. januára.

* Z našej scény by som ešte chcel upozorniť na cyklus mikropoviedok - reportáží Krátke správy z dlhej kozmickej cesty, ktorý na svojom blogu píše Zdeno “Ash” Mikláš. Príjemné jednohubky nielen pre priaznivcov space opery.

* Slovenská stránka o sci-fi, ktorú možno nepoznáte, je Fantasy svet. Existuje od roku 2008 a venuje sa knihám, filmom, seriálom či hrám. Píše sem aj Veronika “Yaonee” Inglotová. Špeciálne by som chcel upozorniť na jej rozhovor s Petrou Slovákovou.

* Dávno som sa v Rogerlande nevenoval audiofantastike. Teraz už treba, špeciálne kvôli tomu, že ide o český projekt a jedným z hlavných protagonistov je Jiří W. Procházka. Jeden z najaktívnejších a najvýraznejších spisovateľov českej sci-fi si spolu s kamáratom založili vydavateľstvo audiobookov Walker a Wolf a v edičnom pláne už majú mená ako Miroslav Žamboch, Juraj Červenák či Štepán Kopřiva. Držíme palce a činnosť budeme sledovať.

* No a poďme do zahraničia. V tomto období samozreme vychádza množstvo rebríčkov a výberov najlepších kníh roka 2013. Svoj priniesol napr. uznávaný časopis Kirkus. V jeho výbere nechýba Neil Gaiman, Charles Stross, Gene Wolfe ˇči antológia gaslamp fantasy “Queen Victoria's Book of Spells”, no veľkú časť tvoria knihy od relatívne nových spisovateľov. Autorov ako Phillipa Bornikova či Ian Tregillis sa teda neoplatí prehliadať. Úplne iné knihy má vo svojom výbere najlepších SF 2013 Publishers Weekly. Ani tu nechýbajú nové mená ako V.E. Schwab, Karen Heuler a Robert Jackson Bennett, no do výberu začlenili aj nový román Petra F. Hamiltona a antológiu “Twenty-First Century Science Fiction”. No a oplatí sa pozrieť aj päť prehliadaných kníh minulého roka ako ich vybral Paul Di Fillipo. Nechýba medzi nimi ani nová kniha Kima Newmana zo série Anno Dracula.

* Všetkých, čo radi čítajú poviedky po anglicky, by som rád upozornil na časopis Subterranean, ktorý vydáva rovnomenné vydavateľstvo. Môžete ho čítať online či stiahnuť si epub a mobi veriu, všetko zadarmo. Nechýbajú v ňom poviedky majstrov fantastiky. V tom najnovšom napr. Brucea Sterlingea, Grega Egana či Jeffreyho Forda. Za posledný rok časopis časopis vydal napr. texty Teda Chianga (ak nepoznáte tohto asi najoceňovanejšieho čisto poviedkara americkej SF, tu je rozobratá jeho tvorba) , Jaya Lakea, Waltera Johna Williamsa a iných známych spisovateľov. Vychádza štvrťročne od roku 2007.

* Internet je plný zaujímavých rozhovorov. Ak máte radi u nás dosť nedocenený fantasy cyklus Stephena R. Donaldsona “Kroniky Thomasa Covenanta”, určite vás zaujme rozhovor s jeho autorom. Jedna z najlepších redaktoriek sci-fi, fantasy a predovšetkým hororu Ellen Datlow rozpráva o jej práci v Omni (kde uverejňovala prvé poviedky najlepším cyberpunkovým autorom), o jej najnovšej sérii antológii Best of Horror a o situácii na americkom trhu s hororovými poviedkami. No a časopis Tangent Online uverejnil zo svojho štvrtého vtedy ešte papierového čísla rozhovor s vtedy menej známym autorom science fiction Georgeom R. R. Martinom, ktorý akurát dostal prvého Huga za poviedku “Pieseň pre Lyu” (pre mňa dodnes jedna z naj sci-fi poviedok).

* Na záver pár zaujímavých článkov. Priaznivcov fantasy, špeciálne tolkienistov, určte “zaujme” článok The Boston Globe o tom, že Profesor nie je otcom fantasy. Scifisti možno radi prečítajú tipy na u nás nie veľmi známe knihy, kde sa moderna spája so sci-fi. No a blog The Wertzone pripravil prehľad toho najlepšieho, na čo sa môžeme v roku 2014 na pultoch kníhkupectiev tešiť. Oproti zoznamu Forthcoming Books v Locuse nechýba úvodný komentár.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára