nedeľa 12. januára 2014

Šialený rok za nami, ideme ďalejVšetci, ktorí sledujete vývoj v našom vydavateľstve a v Jupiteri, zrejme viete, aký hektický rok je za nami. Myslím, že sme ho celkom ustáli a teraz nás čakajú nové výzvy. Oddýchli sme si a týmto bilancovaním a sľubovaním vchádzame do druhého roka existencie vydavateľstva Rogerbooks.


Koncom roka 2012 sme boli spokojní, že sa nám zaň podarilo vydať štyri čísla za rok a boli sme vo forme. Jupiter vychádzal vo firme Sonáta s.r.o. a pripravoval nové, piate číslo. Už koncom mesiaca na nás dopadli dve správy. Neoslovila vás Poviedka za 33 na tému “cesta časom” a teda sme nemali čo desať do čísla, ktoré malo byť orientované. Oveľa dôležitejšie však bolo rozhodnutie doterajšieho vydavateľstva od časopisu ustúpiť. Po rozhodnutí, že časopis padnúť nenechám, nasledoval legislatívny kolotoč, ktorý Jupiteru priniesol vlastné vydavateľstvo, cenu, ISBN a novú stránku, logo a grafiku Toto všetko spôsobilo, že sme za dve tretiny roka vydali iba jedno jeho číslo.
Zásadnú zmenu sme pripravovali na septembrový Istrocon. Časopis mal prvý krát vyjsť platený a tématicky orientovaný. Jeho zameranie na dnes stále populárnejší steampunk podporili reklama v Rádiu Aligátor, trailer a rozhovor s jedným z najlepších autorov žánra Timom Powersom. Dnes už môžem povedať, že časopis bol úspešný a predajnosť, ktorú som si stanovil ako minimálnu pre jeho pokračovanie, časom prekročil. Firma Rogerbooks však nechcela byť orientovaná len na vydávanie Jupitera a tak sme začali pripravovať prvé knižky. Zbierku poviedok sme sa rozhodli vydať mladej autorke Petre Slovákovej, ktorá vyhrala druhý krát za sebou Poviedku Istroconu (PIC) a na Slovensku sme ju mali o dosť radšej ako za Moravou - vychádzalo to zo zamerania na steampunk a new weird, žánre, ktoré programovo nikto známy v Čechách nepíše. Nový výrazný zjav sme však mali aj medzi sebou - žiadna Slovenka doteraz nepísala kyberpunk v takej miere a na takej úrovni ako Zuzka “Kiri” Droppová a tak bol výber druhejknižky jasný. Knižky dopĺňali ďalšie na Slovensku nie veľmi obvyklé praktiky - live action trailer, ktorý si Petra natočila, ozvučila a nastrihala s partiou priateľov, a možnosť kúpiť si tlačenú verziu kníh na objednávku. Tesne pred knihami sme ešte vydali Jupiter 6.5, zdarma doplnok k jeho platenému súrodencovi, ktorý obsahuje okrem českého a slovenského steampunku aj poviedku Andrzeja Pilipiuka a víťaznú Poviedku Istroconu 2013.
A tak sme sa dostali do dnešných dní. Najbližšie týždne sa zase nudiť nebudeme. Už vo februári tlačíme prvú várku objednaných kníh, čo znamená zmenu zalomenia kníh a prevod obrázkov do čiernobielej verzie. Okrem toho sa budeme celý mesiac snažiť dostať do povedomia čitateľov nový model PIC, ktorá má tento krát uzávierku už vo februári. To by mal podporiť elektronický zborník z jej posledných troch ročníkov vydaný na rovnakom princípe ako naše prvé dve zbierky - krstiť by sme chceli na Animeshow. Na aprílový Slavcon chceme okrem vyhlásenia nominácií PIC 2014 pripraviť aj publikáciu Dejiny slovenského fandomu a siedmy Jupiter, zameraný na space operu. Jeho ôsme, hororové, číslo chystáme na leto. Vrcholom nášho roka bude Parcon, ktorý sa vracia do Bratislavy a zase sa uskutoční v rovnakom čase a na rovnakom mieste ako Istrocon. Tu by sme mali predstaviť kyberpunkový Jupiter 9, no v príprave už sú aj dve ďalšie publikácie. A to by na budúci rok ešte nemalo byť všetko.
Tak nám držte palce, nech je podobný článok o rok ešte oveľa pozitívnejší ako tento.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára