štvrtok 5. apríla 2012

Prvý post, Jupiter a Slavcon

Niektorí možno viete, že toto nie je môj prvý blog. Pokúsil som sa  už o Rogerland pred vyše piatimi rokmi, ako vidíte, nebola to veľká sláva. Názov Rogerland sa však nestratil, písal som pod ním do Fantázie rubriku o fantastike na sieti. Rubrika ďalej pokračuje v elektronickom časopise Jupiter.
 Ten po nultom čísle konečne vydal svoje prvé. Premiéru v slovenčine v ňom má zaklínač Geralt, o ktorom Andrzej Sapkowski napísal nesmierne obľúbenú päťdielnu ságu a dve knihy poviedok. Aj Juraj Červenák predstavuje jedného zo svojich najobľúbenejších hrdinov, černokňažníkovi Roganovi. Ten v poviedke "Vierozvestci" stretáva Cyrila a Metoda.

 Úlohou časopisu je podporovať nádejných nových spisovateľov a vytvoriť si tak základňu vlastných. Preto uverejňujeme v prvom čísle prózu Veroniky Inglotovej "Suché krkavčie letá", ktorá vyhrala Poviedku Istroconu 2011. Preto spúšťame cenu Meteor pre začínajúcich autorov - v tomto čísle do nej zapájame texty Márie Gážikovej a Richarda "Regisa" Zamca. A preto začíname workshop s poviedkou Martina "Arceyho" Tomčíka, ktorý v komentároch rozoberajú redaktori časopisu a populárna slovenská autorka Lívia Hlavačková. Ak by to všetko bolo málo, nájdete v časopise aj rubriku Hrmavica, v ktorej (tak ako kedysi vo Fantázii) píše Bohumil "Hromovlad" Stožický spätnú väzbu autorom, ktorí do časopisu pošlú poviedku.
 Tým sa dostávame k publicistike, ktorá je v Jupiteri fakt bohatá. Iba rozhovory máme tri - s výtvarníckou legendou Jurajom Maxonom, s fanynkou Dášou "Včielkou" Mehešovou o fandome (fanúšikovskom hnutí priaznivcov fantastiky) a s Zuzanou "Kiri" Droppovou, výtvarníčkou a spisovateľkou. Tá predstavuje aj galériu vlastných kresieb. Články v časopise sú o knihách, filmoch, seriáloch, hudbe a vede. Literatúru rozoberajú vo svojich rubrikáh Miloš Ferko a Martin Tomčík, filmy Juraj Červenáj, Juraj Maxon a Matej "Macejko" Vojtko. Zo seriálov si môžete prečítať o nových svience fiction a fantasy seriáloch, webovom "Dragon Age: Redemption" a staršom erotickom "Forbidden Science". Skutočnú vedu nájdete v článku Zusky Stožickej a aktualitách Antona Stiffela. A pre hudobných fanúšikov časopis prináša prehľad novšieho melodického metalu a recenziu albumu skupiny Stormwitch od Dušana Fabiána.

Časopis si môžete stiahnuť bezplatne na jeho stránke. Na vašu reakciu sa tešíme na jeho facebooku a naživo na tohročnom Slavcone. Viac vám o tomto festivale histórie, mytológie, fantasy, sci-fi a hier napíšem nabudúce. Teraz si aspoň pozrite propagačné video.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára