nedeľa 9. februára 2014

Klenoty webseriálov 3 - Dr. Horrible's Sing-Along Blog


Prvý diel tohoto seriálu som končil prísľubom, že o dva týždne predstavím klenot najvzácnejší. Voilà - Joss Whedon a jeho štvordielny superhrdinský muzikál „Dr. Horrible's Sing-Along Blog”. Som prevedčený, že keď si ho pozrite (napr. s českými titulkami tu), budete so mnou súhlasiť.  Nápaditý scenár, nasadenie áčkových hercov, ktorí si muzikál vyslovene užívajú, pesničky - to všetko z Dr. Príšerného (ako sa volal v slovenskom spracovaní) robí projekt, ktorý sa na internete tak ľahko nevidí. 

Whedon začal s online serálmi už v roku 2005. Vtedy sa v piatich krátkych častiach seriálu “R. Tam sessions” pokúšal promovať film „Serenity“. Boli to rozhovory, v ktorých sám Whedon spovedal River Tam.
V roku 2008 však prekvapil svojich fanúšikov niečím oveľa veľkolepejším. Nahovoril troch v tom čase už kultových hercov, Neila Patricka Harrisa (How I Met Your Mother), Nathana Filliona (Firefly, neskôr Castle) a  nám už známu Feliciu Day na project online sci-fi muzikálu. Bláznivé myšlienky často prinášajú geniálne výsledky – a tento projekt k nim patrí. V čase štrajku scenáristov si skrátka skočili natočiť niečo príjemné, vtipné a pritom s myšlienkou.
Scenár napísal Whedon s bratmi Zackom a Jedom a vtedajšiu Jedovou snúbenicou Maurissou Tancharoen (dnes sú manželia, spolupracovala s Whedonovcami odvtedy na všetkých projektoch). Príbeh je jednoduchý -  láske a kariére superzločinca / videoblogera stojí v ceste superhrdina. Dr. Horrible vs. Captain Hammer – ako zo šestákových románov 30. rokov. Liga zloduchov, superzbrane, dobré pesničky,  Čo viac môžeme chcieť? No predsa to, čo máme radi na všetkých Whedonových dielach – zaujímavé dialógy, uhrančivú atmosféru, výrazných hrdinov. Všetkého sa nám dostáva hojne. Kto videl aspon spomínanú slovenskú verziu, hranú na pódiu Istroconu, určite vie, o čom hovorím.
Projekt nesklamal u divákov ani u kritiky. Päť dní bol zadarmo online, následne získateľný cez I-Tunes. Celkovo dosiahol 2,2 milióna pozretí. Zoznam ocenení je tiež execelentný – Primetime Emmy v kategórii „Short-format Live-Action Entertainment Programs”, Hugo za „Best Dramatic Presentation, Short Form“ a People's Choice Awards za „Best Internet Phenomenon“.  Prvé udeľovanie Streamy awards zdominoval Blog výhrou siedmych z ôsmich nominácii (tú poslednú, no najcenejšiu – najlepší komediálny seriál, mu uchytil The Guild). K tomu si pripočítajte DVD s výbornými bonusmi, web comics od Dark Horse, soundtrack – a to ešte nie je všetko.  Druhý diel už spomínali Whedon, Fillion aj Harris už v roku 2010 -režisér naposledy na ComicCone 2012 (záznam je tu, okolo 2:30)
Vonku je muzikál všeobecne známy a tak naň herci často odkazujú. Samozrejme hlavne predstaviteľ hlavnej úlohy, ktorý si pesničky ako z Príšerného spieva pokojne na úvod  udeľovania prestížnych divadelných Tony Awards. No spolu s Nathanom si Neil zaspomínal na muzikál počas Emmy 2010 a aj tých tohtoročných.

(doplnené a upravené z Fantázie 03/2010)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára