piatok 24. januára 2020

Osobnosti slovenskej a českej SF o obnove Jupitera

Čo pre vás znamená, že sa časopis Jupiter obnovuje?

Juraj Červenák (legenda slovenskej fantasy): Je super, že sa Jupiter vracia na scénu. Za každý časopis, fanzin či web, ktorý poskytuje priestor žánrovým autorom, publicistom či výtvarníkom, treba jeho tvorcom a šéfredaktorom ruky bozkávať. Najmä ak sa vďaka nim dostanú k slovu nové talenty, ktoré nám veteránom urobia trochu prievan v zadnej ryhe.

Alexandra Pavelková (šéfradaktorka fandom.sk, absolútnás viťazka Ceny Karla Čapka 2003, dvojnásobná Lady fantasy, najúspešnejšia slovenská autorka fantastiky): Občasník Jupiter po zániku časopisu Fantázia na nejaký čas zaplnil biele miesto na tvári slovenskej fantastiky. Našli ste tu všetko, čo ste od fantastického časopisu chceli: poviedky, filmové a knižné recenzie, rozhovory, polemiky, spravodajstvo i ilustrácie od domácich autorov a mnoho iného. Potom, ako prestal vychádzať, v tejto oblasti ostalo vákuum. Do určitej miery ho zapĺňajú žánrové internetové denníky, no časopisový formát má iné špecifiká. Možno je najvyšší čas, aby taký časopis ako Jupiter znova vyšiel na slovenskú oblohu.

Františka Vrbenská (autorka fantasy a milovaných prednášok): Opravdu by mohl Jupiter pokračovat? To by bylo přímo (science) fantastické! Jako vyznavač scifi / fantasy / hororu a milovník dobré četby jsem brala každé unikátní číslo Jupitera jako literární svátek. Ano, v České republice vycházejí zavedená žánrová periodika, na Slovensku se objevují různé zajímavé projekty. Ale seriálový titul, ať elektronický nebo tištěný, s podobně promyšlenou dramaturgií a vysokou kvalitou v tuzemsku postrádáme.

Petra Slováková (najlepšia česká autorka steampunku): Jupiter určitou dobu mapoval slovenskou fantastickou scénu, která dokázala, že si zaslouží pozornost čtenářů. Na jeho stránkách se objevilo mnoho začínajících i zavedených autorů a stále bude mít, co nabídnout. Jsem ráda, že Jupiter nekončí a doufám, že se v budoucnu dočká zasloužené pozornosti.

Martin Šust (redaktor časopisu XB-1, vydavateľstiev Laser, Argo a ďalších): Jupiter je zajímavý projekt, jenž vnímám jako vítaný zdroj informací i kratších prací. Takových projektů je a zřejmě i bude málo, takže je více než skvělé, že Jupiter je zpět na své oběžné dráze. Kéž se mu bude dařit!

Lenona Štibláriková (vydavateľstvo Hydra, absolútna víťazka Ceny Karla Čapka 2013): Už niekoľko rokov nemáme na Slovensku časopis zameraný na fantastické žánre, čo je škoda. Prečo to inde ide a u nás nie? Ak sa časopisu Jupiter podarí vstať z popola a prevziať túto štafetu, môže to pomôcť oživeniu a propagácii domácich tvorcov, informovať o aktivitách, novinkách, projektoch, ktoré sa chystajú či práve prebiehajú. Dúfam, že sa to podarí a držím palce. 

Juraj Maxon (výtvarník, 501st Legion): Tak ako sa vratili rytieri Jedi, vracia sa aj Jupiter! Konečne zase skvelý mix informácii a literatúry, ktorý mi tak veľmi chýbal. Už sa neviem dočkat nového čísla!

Pomôcť Jupiteru v crowdfundungovej kampani môžete tu. Vysvetľujeme aj, prečo sme ju vlastne spustili. A tu je ukážka z najdlhšieho textu čísla, novely Jana Kotouča.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára